Wydarzenia

.

Cave Le Gravillas z południowej Doliny Rodanu w Winnicy! 

Rhone1 Rhone2 Rhone3 Rhone4 Rhone5

Rhone6 Rhone7 Rhone8 Rhone9

Spółdzielnia inna niż wszystkie.

Le Gravillas założono w 1935 roku w niewielkim miasteczku Sablet, w południowej części Doliny Rodanu, w departamencie Vaucluse. Obecnie właścicielami jest trzecie pokolenie. Od samego początku podstawowym założeniem przedsiębiorstwa było robienie wina wspólnie z osobami dostarczającymi owoce, co jest rzadko spotykanym podejściem w kooperatywach winiarskich we Francji.
Każdemu z kilkunastu rolników przypisano procentową część udziałów, w zależności od ilości posiadanych hektarów. Dzięki czemu wszyscy członkowie mają wpływ na charakter danego wina. Nad całością czuwa dwóch doświadczonych enologów. Status winiarni nakłada ograniczenie używania chemii do minimum, odpowiedni wiek krzaków oraz ręczne zbiory.


Wina z Le Gravillas zdobywają liczne medale na międzynarodowych targach wina i są dobrze oceniane przez przewodniki winiarskie. Większość dziennikarzy piszących o winie podkreśla bardzo dobrą cenę produktów ze spółdzielni. Jest to o tyle istotne, iż ponad połowa wyprodukowanych butelek trafia na eksport do wielu krajów z całego świata. Lepsza cena hurtowa umożliwia importerom sprzedaż wina po cenach zbliżonych do tych oferowanych na miejscu, u producenta.


W Le Gravillas używa się nowych dębowych beczek do starzenia tylko jednej wersji Gigondas i Sablet. Pozostałe wina leżakują w stalowych kadziach wbitych w ziemię. W efekcie czego wina, pomimo sporej dawki alkoholu (norma dla Południa Francji), są mocno odświeżające i eleganckie z przyjemnie owocową słodyczą. Na ponad 120 hektarach uprawia się kilka odmian winorośli, z których powstają wina w trzech kolorach, w tym jedno musujące i jedno Vin Doux Naturel, Rasteau.


Apelacje w jakich robi się wina to: regionalne Côtes du Rhône (wersja czerwone, różowa i biała), gminne Sablet, Séguret i Plan de Dieu oraz jedno z najważniejszych cru Południowej Doliny Rodanu, Gigondas. Sporą część sprzedaży stanowią tak zwane Bag in box- idealne na większą imprezę.


Ciekawostką jest możliwość napicia się Gigondas z kartonowego pojemnika o pojemności trzy, pięć lub dziesięć litrów. Z okazji 70-lecia powstania winiarni wypuszczono na rynek wino o wiele mówiącej nazwie: Mémoire de Vignerons d'Hier et d'Ajourd 'hui 1935/2005 („Pamięci winiarzy wczoraj i dzisiaj 1935/2005”).


Wszystkie wina z Le Gravillas można określić jako bezpieczny zakup - za niewygórowaną kwotę możemy cieszyć się butelką pełną słońca i dorodnych owoców.


Wina z Domaine des Lauriers w Winnicy!

Lauriers1 Lauriers2 Lauriers3 Lauriers4 Lauriers5 Lauriers6 Lauriers7

Bezpretensjonalna Langwedocja.

Rodzinna posiadłość powstała w 1969 roku, kiedy to zakupiono kilka parcel z typowymi dla Południa Francji odmianami winogron. Dzisiaj winiarnia posiada 45 hektarów rozrzuconych po całej apelacji Languedoc, ze wskazaniem na podapelację Picpoul de Pinet.
Właściciele postawili zarówno na odmiany typowo śródziemnomorskie, jak Viognier, Rolle, Grenache czy Tempranillo, jak i atlantyckie: Syrah, Cabernet-Sauvignon, Merlot oraz międzynarodowe Chardonnay.
W sumie na ich kilkunastu parcelach rośnie 11 odmian winorośli. Z powodu mieszania ze sobą szczepów bordowskich z południowymi, jedynym ich winem ze statusem apelacji pozostaje Picpoul de Pinet. Pozostałe wina zostały sklasyfikowane jako Vin de Pays.

Dzięki bliskości Morza Śródziemnego, od którego pola winogron oddziela laguna Bassin de Thau, owoce mają optymalne warunki do dojrzewania. Spora wilgotność zapobiega chorobom grzybicznym
i pasożytniczym, dlatego winiarnia nie stosuje na polu żadnych środków chemicznych. Silne podmuchy wiatru oraz morska bryza pozwalają winogronom odetchnąć, po gorących i długich letnich dniach. Podłoże w winnicach jest różnorodne; począwszy od czystego wapienia, przez glinę, piasek i margiel, do czerwonych otoczaków. Zbiory winogron są ręczne, a winifikacja i dojrzewanie odbywa się w betonowych kadziach, z wyjątkiem odmian Picpoul, Syrah i Rolle, które to leżakują przez krótki okres w barrique.
Wszystkie te warunki sprawiają, że wina z Domaine des Lauriers, prócz dużej dawki słonecznych akcentów i owocowej słodyczy, zawierają także energiczną kwasowość, co pozwala im uniknąć częstego dla Langwedocji kompotowego charakteru.

Wina z Domaine des Lauries mają jeszcze jedną, dla wielu pewnie najważniejszą, zaletę. Wszystkie, bez wyjątku, mają świetny stosunek jakości do ceny. Jeśli poszukujecie ambitniejszej butelki sięgnijcie po naszą Langwedocję z Domaine Virgile Joly, jeśli zaś chcecie miło spędzić czas przy owocowym, radosnym
i bardzo pijalnym winie, bez wahania wybierzcie Domaine des Lauriers.


Muscaty pełne słońca wreszcie w Winnicy!

Chateau de la Peyrade

Nareszcie przyjechały do nas doskonałe wina z Château de la Peyrade! Niewielka posiadłość z długimi tradycjami specjalizuje się w słodkościach z aromatycznego szczepu Muscat à Petits Grains. Do naszego sklepu właśnie zawitały butelki, które z pewnością oczarują każdego miłośnika słodyczy. Choć nie tylko ich, bowiem w ofercie mamy również Muscata wytrawnego (zbliżonego nieco do półwytrawnego), który to świetnie odnajdzie się w pełnej ziół i przypraw śródziemnomorskiej kuchni.

PROMOCJA !!!!!

Więcej informacji na: 

https://pl-pl.facebook.com/winnica.radom

.

Szczegóły na Naszej stronie facebook